Rozpoznawanie szkodliwych składników w karmie dla psów
Dbałość o zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół zaczyna się od odpowiedniego wyboru karmy. Jak jednak rozpoznać, które składniki zawarte w karmie mogą być szkodliwe dla naszych psów? Przede wszystkim warto zwracać uwagę na etykiety produktów. Producenci, zgodnie z przepisami, muszą podać pełen skład karmy, a zatem informacje te są dostępne dla konsumentów. Wskazane jest jednak posiadanie podstawowej wiedzy na temat tego, które substancje są niezdrowe dla naszych zwierząt.
Niestety, niektóre składniki używane w produkcji karmy psiej mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Szczególną uwagę warto zwrócić na obecność sztucznych konserwantów, barwników, aromatów oraz nadmiaru soli i cukrów. Są to substancje, których spożycie w nadmiernych ilościach jest niezdrowe nie tylko dla ludzi, ale również dla naszych zwierząt.
Jednym z najbardziej niezdrowych składników, który możemy znaleźć w karmie dla psów, są tzw. 'mięsne i roślinne produkty uboczne’. Mimo że nazwa ta może wydawać się niewinna, w praktyce oznacza ona często dolną część beczki – odpady, które nie nadają się do konsumpcji przez ludzi, takie jak skórki, kości, sierść czy pióra.
Najczęściej występujące niezdrowe dodatki w karmie psiej
Jak już wcześniej wspomniano, niektóre dodatki często występujące w karmie dla psów mogą być dla nich szkodliwe. Jednym z nich są sztuczne barwniki, które mogą powodować alergie i zaburzenia behawioralne. Sztuczne konserwanty, takie jak BHA, BHT czy Etoxyquin, mogą z kolei prowadzić do problemów z wątrobą i nerkami, a nawet do rozwoju nowotworów.
Nie mniej szkodliwe są dodatki smakowe. Najczęściej są to chemiczne związki, które mają za zadanie poprawić smak karmy, ale mogą prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak przewlekłe problemy żołądkowo-jelitowe. Z kolei nadmiar soli i cukrów może prowadzić do otyłości, problemów z sercem czy cukrzycy.
Skutki zdrowotne podawania psom złej jakości pokarmu
Podawanie psom karmy niskiej jakości, zawierającej szkodliwe składniki, może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Przede wszystkim mogą to być problemy z układem pokarmowym – biegunki, wymioty, zaparcia, a nawet przewlekłe zapalenie trzustki czy jelit.
Innymi skutkami spożycia przez psa niskiej jakości pokarmu mogą być problemy z alergiami, które mogą prowadzić do świądu, utraty sierści, problemów skórnych oraz zaburzeń behawioralnych. W długiej perspektywie, spożywanie niezdrowych składników może prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak choroby serca, nerek, a nawet nowotwory.
Jak wybierać karmę dla psa – praktyczne porady
Wybór odpowiedniej karmy dla psa może być trudny, szczególnie dla nowych właścicieli. Przede wszystkim warto kierować się jakością, a nie ceną. Najlepsza będzie karma, która zawiera dużo białka pochodzenia zwierzęcego, jest wolna od sztucznych dodatków i zawiera odpowiednią ilość witamin i minerałów.
Warto również zwracać uwagę na to, jaka jest główna składnik karmy. Jeżeli jest to mięso, powinniśmy sprawdzić, czy jest to mięso pełnowartościowe, czy może tzw. 'produkt uboczny’. Karma, której głównym składnikiem jest zboże, nie jest zalecana, ponieważ psy nie są w stanie przyswoić wszystkich składników odżywczych z tego rodzaju pokarmu.
Kupując karmę dla psa, warto również zwrócić uwagę na wiek, wagę i rasę naszego pupila. Niektóre rasy mogą mieć specyficzne potrzeby żywieniowe, a młode psy potrzebują innego pokarmu niż dorosłe. Dlatego też na rynku dostępne są karmy dedykowane dla konkretnych ras czy grup wiekowych.