Objawy i leczenie choroby z Lyme u psów

Rozpoznawanie objawów choroby z Lyme u psów

Choroba z Lyme jest stawowym zapaleniem wywołanym przez bakterie z gatunku Borrelia burgdorferi. Przenoszą je kleszcze. Objawy choroby u psów mogą być różnorodne i nie zawsze muszą wskazywać na tę konkretną infekcję, ale warto zwrócić uwagę na kilka sygnałów. Pies może zacząć limpingować, co wynika z bólu i obrzęku stawów. Często ten symptom zmienia się z jednej kończyny na drugą. Inny objaw to gorączka i powiększone węzły chłonne. Pies może również wykazywać ogólne objawy chorobowe, takie jak apatia, utrata apetytu i zmniejszenie aktywności fizycznej.

Często jednak choroba z Lyme u psów przebiega bezobjawowo. W wielu przypadkach infekcja jest zauważana dopiero wtedy, gdy dojdzie do poważniejszych komplikacji, takich jak zapalenie nerek. Może to prowadzić do białkomoczu, utraty apetytu, wymiotów, odwodnienia, a nawet niewydolności nerek. W rzadkich przypadkach choroba z Lyme może powodować problemy z układem nerwowym lub sercem psa.

Diagnostyka i potwierdzenie choroby z Lyme

Diagnoza choroby z Lyme u psa jest oparta na trzech filarach: klinicznym obrazie choroby, wynikach badań laboratoryjnych i historii ekspozycji na kleszcze. Jest to ważne, ponieważ ostateczne potwierdzenie choroby przez laboratorium może zająć kilka tygodni. W praktyce oznacza to, że jeśli pies miał kontakt z kleszczami i ma objawy sugerujące chorobę z Lyme, lekarz weterynarii prawdopodobnie rozpocznie leczenie przed otrzymaniem wyników badań.

Podczas badań laboratoryjnych lekarz weterynarii będzie szukał przeciwciał przeciwko Borrelia burgdorferi w krwi psa. Tego rodzaju testy są jednak często fałszywie dodatnie, ponieważ pies może wytworzyć przeciwciała tylko przez kontakt z bakterią, a niekoniecznie musi mieć chorobę. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie dodatkowych badań, takich jak analiza płynu stawowego.

Zaawansowane leczenie choroby z Lyme u psów

Leczenie choroby z Lyme u psów zazwyczaj polega na podawaniu antybiotyków przez okres od 4 tygodni do kilku miesięcy. Stosowane są głównie tetracykliny (np. doksycyklina) lub penicyliny (np. amoksycylina). Często pierwsze objawy ustępują już po kilku dniach leczenia, ale bardzo ważne jest, aby skończyć cały kurs antybiotyków, nawet jeśli objawy znikną.

W przypadku zaawansowanej choroby z Lyme, kiedy doszło do poważnych powikłań takich jak zapalenie nerek, konieczne może być leczenie objawowe, które ma na celu wsparcie funkcji nerek i złagodzenie objawów. Takie leczenie może obejmować podawanie płynów dożylnie, leków przeciwzapalnych, a nawet dializę.

W niektórych przypadkach, mimo leczenia, bakterie Borrelia mogą przetrwać w organizmie psa i powodować nawroty choroby. W takich przypadkach konieczne może być długotrwałe leczenie antybiotykami.

Porady dotyczące profilaktyki i dbania o psa po leczeniu

Najważniejszym elementem profilaktyki choroby z Lyme jest ochrona psa przed kleszczami. Powinniśmy regularnie używać środków przeciwpasożytniczych, takich jak obroże, krople, spraye czy tabletki. Istotne jest także dokładne sprawdzanie skóry psa po powrocie z miejsca, gdzie mogły występować kleszcze.

Po leczeniu choroby z Lyme pies powinien być regularnie kontrolowany przez weterynarza, nawet jeśli wydaje się być już zdrowy. Jak już wspomniano, bakteria Borrelia burgdorferi może przetrwać w organizmie psa i powodować nawroty choroby. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia psa i szybkie reagowanie na ewentualne objawy.

Pamiętajmy, że choroba z Lyme jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla psów, ale także dla ludzi. Dlatego dbanie o profilaktykę oraz wcześniejsze rozpoznanie i leczenie choroby u naszego czworonożnego przyjaciela jest takie ważne.

Objawy i leczenie choroby z Lyme u psów